Опорний заклад загальної середньої освіти

" Павлиський ліцей імені В.О.Сухомлинського"

Меню сайту
Календар
«  Вересень 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Архів записів
Корисні сайти

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Друзі сайту
 
Ми зареєстровані

 
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Музей В.О.Сухомлинського

 

До 45-річчя створення Педагогічно-меморіального музею

Василя Олександровича Сухомлинського

20 лютого відбулись урочистості з нагоди святкування 45-річчя Педагогічно-меморіального музею В.О.Сухомлинського. Відзначити пам’ятну дату, поспілкуватися, поділитися спогадами, обговорити плани на майбутнє зібралися численні гості. Присутніх привітали Т. Г. Волинець, заступник голови Кіровоградської ОДА, В. П. Таборанський, начальник управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської ОДА, представники Онуфріївської РДА Кіровоградської області, Павлиської селищної ради, КВНЗ «Олександрійський педагогічний коледж імені В. О. Сухомлинського». В. Ф. Деркач, директор ОЗЗСО «Павлиський ліцей імені В. О. Сухомлинського», провела для шанованих гостей екскурсію шкільним подвір’ям, ознайомила з матеріально-технічною базою закладу. Гості мали можливість оглянути кабінети, де навчаються учні Нової української школи. У рамках круглого столу із символічною назвою «Музей у лабіринтах часу» до присутніх звернулися особистості, дотичні до створення та розвитку музею: М. А. Литвиненко, перший директор Педагогічно-меморіального музею В. О. Сухомлинського, В. Ф. Деркач, директор ОЗЗСО «Павлиський ліцей імені В. О. Сухомлинського», О. П. Міхно, директор Педагогічного музею України (м. Київ), С. А. Різник, директор Педагогічно-меморіальному музею В. О. Сухомлинського. На засіданні круглого столу доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, головний науковий співробітник ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського Ольга Василівна поділилася думками про роль Ганни Іванівни Сухомлинської у розвитку музею, висвітлила неоцінений внесок своєї матері, дружини педагога в увічнення його пам’яті та збереження педагогічного й літературного спадку. Це було просто і святково, дієво і спокійно, урочисто і чуттєво, тепла атмосфера однодумців, яких надихнуло людинолюбство Василя Олександровича зібратися у стінах, що й досі пам'ятають Великого Вчителя!!!!

         Музей було започатковано відразу після того, як пішов із життя знаний в усьому тодішньому СРСР та за його межами педагог – Василь Олександрович Сухомлинський. Спочатку це був меморіальний куточок, створений у школі за ініціативою вчителів, учнів та сім’ї педагога. Далі розпочався збір документів, фотографій та інших матеріалів про життя та діяльність видатного педагога-земляка. Багато ентузіастів та керівників різних установ надавали допомогу в організації музею: насамперед, це колектив учителів Павлиської школи, педагогічна громадськість Онуфріївського району, Кіровоградської області та інших областей України; працівники обласного відділу народної освіти та інституту удосконалення вчителів. 

Зокрема, на посаді методиста інституту працювала Любов Федотівна Одорожа, яка була особисто знайома з Василем Олександровичем. Вона допомогла його дружині упорядкувати архів. Також їй доручили провести організаційну роботу зі створення тематико-експозиційного плану музею. Значну роботу з організації збору матеріалів для експозиції здійснив перший директор музею Микола Андрійович Литвиненко та директор Павлиської школи Микола Іванович Кодак.

Понад 1500 предметів (сімейну бібліотеку, особисті речі Василя Олександровича, кінофільми, рукописи, епістолярну спадщину В.О. Сухомлинського передала дружина педагога – Ганна Іванівна. У 1972 році павлишани й гості могли оглянути музейну експозицію, робочий кабінет Василя Олександровича та помешкання родини Сухомлинських.

19 лютого 1975 року відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР №85 було офіційно відкрито педагогічно-меморіальний музей В.О.Сухомлинського Онуфріївського району  Кіровоградської області.

Музей має кілька особливостей, поєднання яких надає йому рис унікальності. Він розташований у головному приміщенні школи (де у 1940-1960-х роках були 2 класи і зала), яку 22 роки незмінно очолював Василь Олександрович. Постановою Ради Міністрів УРСР від 4.09.1970 р. Павлиській школі присвоєно ім’я Василя Сухомлинського.

Загальна експозиційна площа музею – 230 м². Експозиція музею поділяється на дві частини

 Перша – педагогічна – це три експозиційні зали, де експонати розміщені за хронологічним принципом:

- дитячі, юнацькі роки В.О. Сухомлинського, становлення його як педагога, керівника, науковця (1918-1960 рр.).

- творці історії Павлиської середньої школи (В.О. Сухомлинський і колектив однодумців). 

гуманізм - головний світоглядний принцип педагогічної творчості В.О. Сухомлинського (1960-1970 рр.).

-розділ «Учитель, дружина, мати», присвячений Г.І.Сухомлинській.         

 Органічною складовою музею є і меморіальна частина – квартира, де жила сім’я Сухомлинських, сімейна бібліотека, яка найбільше вражає відвідувачів, кабінет педагога, шкільна садиба, що формувалася, упорядковувалася за задумом і безпосередньою участю Василя Олександровича. Вона відображає середовище діяльності та побуту педагога–керівника, вчителя, вченого, сім’янина.

Фонд педагогічно-меморіального музею В.О. Сухомлинського становить  22350 одиниць зберігання.

Основна цінність музейної колекції – у наявності документів-оригіналів: передусім, це плани роботи Павлиської середньої школи, книги запису аналізів відвіданих уроків, протоколи педагогічних рад та матеріали психологічних семінарів, щоденні плани роботи директора школи, книги предметних комісій, поурочні плани В.О.Сухомлинського,   звіти навчально-виховної роботи школи, Почесні грамоти і подяки учням школи, особові справи вчителів, творчі напрацювання учителів і учнів, рукописи літературних і науково-педагогічних праць Василя Олександровича, особисті документи педага

  Значну роль у становленні та сучасній діяльності відіграють академік О.В. Сухомлинська – невтомний дослідник і популяризатор спадщини свого великого батька, Українська асоціація імені Василя Сухомлинського (голова – академік АПН України О.Я. Савченко), Педагогічний музей України (колишній провідний науковий працівник – Л.О. Данилова), Кіровоградська обласна державна адміністрація і обласна рада, Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, Кіровоградська обласна організація працівників освіти і науки (голова – С.Л. Скалько), Уральська асоціація імені В.О. Сухомлинського (голова – В.Г. Риндак, доктор педагогічних наук, учениця В.О.Сухомлинського), педагогічний колектив Павлиської школи та самого музею

Діяльність музею багатогранна. Тут проводяться оглядові та тематичні екскурсії, музейні вітальні, творчі зустрічі з педагогами-ветеранами й колегами В.О. Сухомлинського, презентації книг, семінари-практикуми, засідання методичних об’єднань і творчих груп, науково-практичні конференції, тематичні виставки, виховні години; вже стали традиційними ювілейні зустрічі випускників школи.        

Музей проводить також значну науково-просвітницьку роботу: участь у районних, обласних, всеукраїнських і міжнародних науково-практичних конференціях, педагогічних читаннях, підготовка публікацій у пресі. Працівники музею надають допомогу аспірантам, науковцям, педагогам, студентам у роботі з архівними матеріалами.

Усе це дало змогу створити кращий в Україні педагогічно-меморіальний музей з унікальною експозицію, яка отримала визнання громадськості та музейних фахівців. За час існування музей відвідало понад 380 тисяч осіб – наших співвітчизників і гостей з Білорусії, Грузії, Прибалтики, Молдови, Росії, Австралії, Болгарії, Греції, Італії, Канади, Китаю, Монголії, Польщі, Словаччини, США, Туреччини, Швеції, Японії та інших країн.

Пріоритетним напрямом діяльності музею є дослідження та популяризація життя і діяльності Василя Олександровича, що робить музей одним із провідних центрів сучасної сухомлиністики.

Педагогічно-меморіальний музей Василя Олександровича Сухомлинського постійно ділиться своїм досвідом з колегами і педагогами: для створення кімнат-музеїв у навчальних закладах надаються консультації, надсилаються матеріали, ведеться листування. Особливо плідними є дружні зв’язки з музеями В.О. Сухомлинського в Удмуртії (де у 1942-1944 рр. Василь Олександрович працював директором Увинської середньої школи), у Татарстані та Казахстані.

За багаторічну роботу колектив педагогічно-меморіального музею В.О. Сухомлинського нагороджений Почесною Грамотою Кіровоградської обласної державної адміністрації і обласної ради, співробітники музею – грамотами та подяками Української асоціації імені Василя Сухомлинського, Кіровоградського обкому профспілки, Онуфріївської райдержадміністрації та відділу освіти.

За 40 років своєї діяльності Педагогічно-меморіальний музей В.О. Сухомлинського у Павлиші став творчою лабораторією вивчення та впровадження педагогічної спадщини Видатного Педагога.

 


Народився на Кіровоградщині в селянській сім’ї.

В 1938 році закінчив Полтавський педагогічний інститут, вчителював у сільських школах.

 Учасник другої світової війни, був тяжко поранений. З 1942 по 1944рр. – директор середньої школи в с.Ува в Удмуртії. Після повернення в Україну працював завідуючим районним відділом освіти  в с.Онуфріївка (1944-1948рр.) З 1948р. й до кінця життя – директор середньої школи в с.Павлиш, де 22 роки проводив  тривалий педагогічний експеримент, у результаті якого створив оригінальну систему виховання дітей.

Cухомлинський увійшов в історію української педагогіки як педагог – гуманіст, творець педагогічної системи, в центрі якої перебуває дитина як унікальна особистість.

  Написав 48 книг, 500 наукових статей, 1500 казок і оповідань для дітей. Праці педагога видані 53-ма мовами  світу загальним тиражем понад 15 мільйонів примірників. Найбільш відома його книга – „Серце віддаю дітям”  (видана 32-ма мовами світу, 55 видань). Широко знані його книги: „ Народження громадянина”,  „Павлиська середня школа”, „ Як виховати справжню людину”,  „Сто порад вчителеві”, „ Розмова з молодим директором школи”,  „Книга про любов” та інші.

   Спадщина В.О.Сухомлинського розійшлася по всьому світу, живе своїм життям. На початок ХХІ століття вийшло 65 його творів, 371 видання тиражем близько 15 млн. екземплярів. Вони перекладені на 59 мов народів світу.

Педагогічно-меморіальний музей В.О.Сухомлинського має кілька особливостей, поєднання яких надає йому рис унікальності.

Він розташований у приміщенні школи, яку 22 роки незмінно очолював Василь Олександрович.

Збережено педагогічну документацію школи 1950-1960-х років, певну частину творчих матеріалів учителів і учнів, підготовчі матеріали, рукописи до літературних і науково-педагогічних праць Василя Олександровича, особисті документи педагогів.

Нині фонд музею має 21738 одиниць збереження, загальна експозиційна площа 230 м2. Експозиція музею поділяється на дві частини. Перша-педагогічна (три експозиційні зали, де експонати розміщені за хронологічним принципом). Друга-меморіальна(службовий кабінет і квартира сім’ї Сухомлинських).

Відвідувачі можуть переглянути хронікально-документальні фільми "Учитель”, "Серце віддаю дітям”, "Роздуми про допитливість”, "Родина Сухомлинських” та інші.

Зацікавлені можуть оглянути шкільну садибу: кілька приміщень навчального призначення, шкільний сад, "зелені класи.

 

За цим робочим столом В.О.Сухомлинський писав свої твори. Світло у кабінеті засвічувалося о 4 годині ранку.

Коли Василя Олександровича запитували про причини такого раннього підйому, він відповідав: "моя найкраща працездатність саме в цей час. Ці години він називав "золотими годинами ранкової творчості".

Невеликий коридор з'єднує службові приміщення з квартирою, де жила сім'я Сухомлинських. Обстановка квартири проста і скромна. Тут все залишилось, як було за життя педагога і його родини.

Експонуються вітальня та особиста бібліотека, яка нараховувала декілька тисяч художньої, політичної, філософської, публіцистичної літератури. В одній із кімнат зібрано фото учителів і випускників Павлиської середньої школи (1948-1970рр.)

               Педагогічна спадщина В.О.Сухомлинського - цілюще джерело людської мудрості і любові, золоті розсипи цінних педагогічних думок, порад,  спостережень, які слугували,  слугують і слугуватимуть багатьом поколінням.

28 вересня 2018року

В.О.Сухомлинському виповнилося б 100 років.

Він живе серед нас в справах послідовників-однодумців.

Створена і активно працює Українська асоціація імені Василя Сухомлинського (1990), Міжнародне товариство послідовників Сухомлинського (Німеччина, Марбур, 1990) Всекитайське товариство прихильників В.Сухомлинського (1998), Уральська асоціація В.О.Сухомлинського (1998).

За його ідеями працюють різні навчальні заклади, проводяться щорічно Всеукраїнські педагогічні питання "Василь Сухомлинський і сучасність”.

 

Завітайте до одного із визначних місць, пройдіть заповітними стежками, доторкніться до скарбниці, відчуйте ту атмосферу, в якій творив Учитель серцем, вберіть, поєднайте в ньому на все життя неповторну красу садиби з пам’яттю про великого сина землі української.  

 

 

Чекаємо на Вас

 за адресою:

 вул. Сухомлинського,4,

 с.Павлиш

Онуфріївський район

Кіровоградська область,

 28110

 тел. 8(05238)- 22-355

E-mail:   pavlush_myzey@mail.ru

 

 

  Тиждень творчості Т.Г.Шевченка

  14 березня учні 4-Б класу і 3-х класів відвідали педагогічно-меморіальний музей В.О.Сухомлинського, де була представлена виставка до дня народження Т.Г.Шевченка. 

 

     Діти дізналися про те, яку роль відігравав великий Кобзар в житті Василя Олександровича Сухомлинського, як Великий Педагог  вчився жити за творами Шевченка. В такій комфортній обстановці, коли потріскуючи горіла свічка, дітям захотілося прочитати вірші Т.Г.Шевченка, заспівати пісні "Реве та стогне Дніпр широкий", "По діброві вітер виє..."  

 

На згадку про зустріч у музеї в ці Шевченківські дні діти сфотографувалися і вийшли ніби з храму - очищені духом Василя Олександровича. Їм захотілося ще краще вчитися, розвивати свої творчі здібності і прославляти рідну школу добрими справами.