Опорний заклад загальної середньої освіти

" Павлиський ліцей імені В.О.Сухомлинського"

Меню сайту
Календар
«  Вересень 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Архів записів
Корисні сайти

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Друзі сайту
 
Ми зареєстровані

 
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Учитель Сухомлинський

 

 Василь Олександрович Сухомлинський — український педагог, публіцист, письменник, поет.

 

Виховні заходи присвячені 100-річчю

з дня народження В.О.Сухомлинського

 

Година патріотизму «Люби родину й Україну» - 1-А клас

Урок-подорож у країну Доброти «Людина починається з добра» 1-Б клас

Урок доброти «Хай доброта в душі суцвіттям квітне» 2-А клас

Свято книги «Книга – міст у світ знань» 2-Б клас

Родинне свято «Не згасне вогнище родинне, в людських запалене серцях» 3-А клас

Ранок «Добро й краса. Вони врятують світ» 3-Б клас

Свято книги. Літературний круїз «Казкова лампа Добротворця» 4-А клас

Урок ввічливості «Золоті правила ввічливості за В.Сухомлинським» 4-Б клас

Усний журнал за творами В.Сухомлинського «У дружбі наша сила, бо це найбільший скарб» 5-А клас

Урок доброзичливості «Я зичу вам доброго дня» (за оповіданнями В.Сухомлинського) 5-Б клас

Свято птахів «Весняні птахи співають, весну красну закликають» 5-6 класи

Урок людяності «Заповіді людяності» (за творами В.Сухомлинського)  6-А клас

Народознавча вітальня «Бабусин рушник. Рід людський складається з поколінь – це велика мудрість нашого буття» 6-Б клас

«Школа юного еколога «Давайте, друзі, разом природу берегти» 6-і клас

Свято книги «Книга – сад мудрості» 7-А клас

Година відвертої розмови «Совість – учитель людини» (за творами В.Сухомлинського)  7-Б клас

Родинне свято «Любов і ніжність мамі я несу» 7-і класи

Година відвертої розмови «Той, хто по-справжньому любить Батьківщину, - з усякого погляду справжня людина» 8-А клас

Усний журнал «Батьківщина – твій дім, твоя колиска» 8-Б клас

«Азбука моральних заповідей» (за книгою В.Сухомлинського «Як виховати справжню людину»)

Урок-презентація «Любов і шана батькові» (за книгою В.Сухомлинського «Листи до сина») 9-А клас

Година морального виховання «Людина і праці – ось мати і батько усіх істин» (за книгою В.Сухомлинського «Листи до сина») 9-Б клас

«Ти – майбутній чоловік, ти – майбутній батько, глава сімейства» (за книгою В.Сухомлинського «Листи до сина») 9-В клас

Літературний вернісаж «Доброта – це краса людської душі» (за творами В.Сухомлинського)  9-і класи

Засідання круглого столу на базі музею ім.В.О.Сухомлинського «Сухомлинський – людина, вчитель, патріот» 10-А клас

Година морального виховання «Ти народився людиною, але Людиною треба стати» 10-Б клас

Філософський стіл «Зміст людського життя» (за творами В.Сухомлинського «Листи до дочки») 10-і класи

Урок духовності «Найстрашніші втрати-духовні» (за творами В.Сухомлинського) 11-А клас

Урок-роздум «Людина Любові, людина добра» (за книгою В.Сухомлинського «Серце віддаю дітям») 11-Б клас

Урок громадянськості «Видатні особистості рідного краю. В.Сухомлинський» 11-В клас

Тематичний діалог «Вічна слава безсмертю хоробрих, які кличуть на подвиг живих» (за творами В.Сухомлинського) 11-і класи

 

     Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області (за тогочасним адміністративно-територіальним поділом — Василівська волость Олександрійського повіту Херсонської губернії) у незаможній селянській родині.
    Батько його, Олександр Омелянович, працював по найму як тесляр і столяр у поміщицьких економіях та заможних селянських господарствах. Після встановлення радянської адміністрації в Україні був активістом колгоспного життя у селі, брав участь у керівництві кооперацією та місцевим колгоспом, виступав у пресі як сількор, завідував колгоспною хатою-лабораторією, керував трудовим навчанням учнів (з деревообробної справи) у семирічній школі.
    Мати майбутнього славетного педагога, Оксана Юдівна, теж працювала в колгоспі, займалася домашнім господарством. Часто зимовими вечорами вона розповідала дітям казки, а пізніше весь час спонукала свого Василька до вчительської роботи, побачивши у нього дар і покликання до професії педагога. Разом з Олександром Омеляновичем вона виховала, крім Василя, ще трьох дітей — Івана, Сергія та Меланію, які теж стали вчителями. Через усе життя проніс Василь Олександрович любов та повагу до  своєї матусі. Сухомлинський вчив і своїх учнів гарно ставитися до матерів, любити і поважати їх, написавши про це багато оповідань для дітей.
    Особливий вплив на маленького Василька мав дід Сухомлинського - Омелян. У діда була велика бібліотека. Помираючи, всі свої книжки він віддав Василеві. Ставши дорослим, Василь Олександрович часто згадував, як дід йому багато читав і його заохочував до читання, і ніколи не забував дідові слова: „Хто дітей любить, той добрий чоловік”.
    Василь Сухомлинський навчався спочатку (1926—1933) у Василівській семирічці, де був одним із кращих учнів. Влітку 1934 року він вступив на підготовчі курси при Кременчуцькому педінституті і того ж року став студентом факультету мови та літератури цього вузу. Проте через хворобу у 1935 році змушений був перервати навчання в інституті. Сімнадцятирічним юнаком розпочав Василь свою практичну педагогічну роботу. У 1935—1938 рр. він викладав українську мову і літературу у Василівській та Зибківській семирічних школах Онуфріївського району. У 1936 році Сухомлинський продовжив навчання на заочному відділі Полтавського педагогічного інституту, де спершу здобув кваліфікацію учителя української мови і літератури неповної середньої школи, а згодом — і викладача цих же предметів середньої школи (1938). Згадуючи цей час, Василь Олександрович писав: „Мені випало щастя два роки вчитися в Полтавському педагогічному інституті… Кажу — випало щастя, бо нас, двадцятирічних юнаків та дівчат, оточувала в інституті атмосфера творчої мислі, допитливості, жадоби знань. Я з гордістю називаю Полтавський педагогічний інститут своєю альма-матер…”
    З 1938 року і до початку Великої Вітчизняної війни Василь Олександрович працював в Онуфріївській середній школі учителем української словесності, а через деякий час — і завідуючим навчальною частиною школи. Війна внесла свої корективи у розмірений ритм життя: у липні 1941 року Сухомлинського було призвано до війська. Закінчивши військово-політичні курси у Москві, він одержав військове звання молодшого політрука, і з вересня 1941 року він — політрук роти у діючій армії. На фронті Василь Олександрович був двічі поранений, довго лікувався в евакогоспіталях. Тяжким було поранення в руку. Хірурги хотіли її ампутувати. Але він не дав цього зробити, усе твердив: „Ні. Я вчитель!”. І це, мабуть, врятувало його. Лікарю довелося двічі оперувати Василя Олександровича, але руку він все-таки не ампутував. Дуже вже велика була віра Сухомлинського в життя!
    Після одужання з червня 1942 року В.О.Сухомлинський працював директором середньої школи і вчителем російської мови і літератури у селищі Ува Удмуртської АРСР, а навесні 1944-го  Василь Олександрович разом з дружиною Г.І. Сухомлинською виїжджає на Україну, в щойно визволений Онуфріївський район Кіровоградської області.
    Упродовж чотирьох років він працював завідуючим районним відділом народної освіти і одночасно викладав у школі. Саме в цей період Василь Олександрович дебютує із статтями на педагогічні теми у районній пресі „Ударна праця” та обласній газеті „Кіровоградська правда”. У 1948 році В.О.Сухомлинського призначають, на його прохання, директором Павлиської середньої школи. Цим навчальним закладом він керував до останку життя, двадцять два роки у Павлиші стали найпліднішим періодом його науково-практичної та літературно-публіцистичної діяльності. Василь Олександрович доклав чимало зусиль, аби піднести пересічну сільську школу на рівень найкращих загальноосвітніх навчальних закладів, щоб перетворити її на справжню лабораторію передової педагогічної думки і якнайповніше узагальнити набутий досвід. І він досяг поставленої мети, насамперед завдяки власній винятковій працьовитості, постійному творчому горінню, твердій, безкомпромісній вимогливості як до себе, так і до всього педагогічного колективу.
    Починаючи з 1949 року, Василь Олександрович виступає не тільки у місцевій періодиці, а й у республіканських та всесоюзних виданнях. У 1955 році він успішно захищає у Київському державному університеті кандидатську дисертацію на тему „Директор школи — керівник навчально-виховної роботи”. На найвищий щабель своєї педагогічної творчості Василь Олександрович піднявся у шістдесяті роки. Саме тоді з особливою виразністю і силою проявився його яскравий і самобутній талант педагога-дослідника й педагога-публіциста, саме у ті роки написав він найкращі книги, статті, художні твори для дітей та юнацтва. До найголовніших, найгрунтовніших творів В.О.Сухомлинського, опублікованих починаючи із 1960 року, належать: „Духовний світ школяра”, „Праця і моральне виховання”, „Моральний ідеал молодого покоління”, „Сто порад учителеві”, „Листи до сина”, „Батьківська педагогіка”, „Проблеми виховання всебічно розвиненої особистості” і особливо — „Павлиська середня школа” та „Серце віддаю дітям”. Остання праця була удостоєна першої премії Педагогічного товариства УРСР (1973) і Державної премії УРСР (1974). Але не все було так гладко у творчій біографії педагога. Цікавий і маловідомий факт, що ця широко знана й найбільш популярна книга В.Сухомлинського „Серце віддаю дітям”, яка вийшла 25 мовами і  витримала майже 50 видань, вперше побачила світ у 1968 році в Німеччині. У себе вдома Сухомлинський не міг її опублікувати – рукопис кочував з одного видавництва в інше і отримував негативні рецензії. Зокрема, зверталася увага на те, що автор однобічно  (в основному на матеріалі природи) вирішує питання морального і естетичного виховання школярів 1-4 класів, що у рукопису ніде не згадується слово „партія”, що дітям потрібно більш чітко розповідати, про поняття класової боротьби і що собою являє сучасний імперіалізм тощо. Після того, як книга з’явилася у Німеччині і одразу ж стала популярною, Василя Олександровича викликали у партійні органи і він отримав партійну догану, бо вихід книги першодруком за кордоном був категорично заборонений у ті часи. Вітчизняним видавцям було наказано у короткий термін видати книгу в Україні, і в 1969 році „Серце віддаю дітям” з’являється у видавництві „Радянська школа”.
    На високу оцінку заслуговують і праці В.О.Сухомлинського, які  вийшли  окремими виданнями вже після смерті талановитого педагога: „Народження громадянина”, „Методика виховання колективу”, „Розмова з молодим директором школи”, „Як виховати справжню людину”. Віддаючи багато енергії вчительській роботі, створюючи фундаментальні педагогічні твори, В.О.Сухомлинський водночас виступав і як активний громадський діяч, систематично проводив культурно-освітню роботу серед населення Павлиша, брав активну участь у численних науково-педагогічних конференціях, симпозіумах, сесіях, нарадах, семінарах. Не обійшло його й офіційне визнання: у 1968 році йому присвоєно звання Героя соціалістичної праці, того ж року він був обраний членом-кореспондентом АПН СРСР.
    Попереду було багато планів, але 2 вересня 1970 року серце Василя Олександровича Сухомлинського перестало битися. Йому судилося народитися і померти у вересні, і це символічно. Бо вересень – це початок нового навчального року.
    На гранітному обеліску в Павлиші викарбовано дві дати:   28.09.1918 – 02.09.1970. На початку кожного навчального року сьогоднішні учні та вчителі Павлиської школи постійно відвідують могилу видатного педагога-земляка.
   Втім, фізична смерть не поклала край життю його творчих надбань. І сьогодні широко використовується безцінна спадщина В.О.Сухомлинського, адже дбати про щастя інших було лейтмотивом усього його життя. 

    „Дорогі мої! Я буду жити і працювати заради вас, доки в моїх грудях б’ється серце. Ніякі високі звання ані титули не зіпсують мене. Я залишуся таким, як був досі. Найвище звання на світі – бути Людиною. Бути Людиною і дбати про щастя інших”.
    Після смерті видатного педагога і мислителя при Павлиській школі відкрили музей В.О.Сухомлинського, який у 1973 році набув статусу державного педагогічно-меморіального. Сьогодні у його фондах майже 18,5 тис. одиниць зберігання. Серед них – особисті речі родини Сухомлинських, рукописи, сімейна бібліотека, творчі роботи учнів школи.
    Зберігається у музеї й частина особистої бібліотеки В.О.Сухомлинського (не всі 19 тисяч, а близько 7 тисяч томів), якою педагог дозволяв користуватися не лише своїм колегам, а й вихованцям.
    Все найцінніше, створене В.О.Сухомлинським, не тільки назавжди увійшло до скарбниці вітчизняної педагогіки та національної духовної культури, а й знайшло своє поширення у різних країнах світу. Книги Василя Олександровича, окремі твори, статті були опубліковані в Росії, Болгарії, Угорщині, Польщі, Чехословаччині, Німеччині, Японії, Китаї. Ідеї Сухомлинського викликали інтерес і набули певного розповсюдження у педагогів далекої Австралії та Сполучених Штатів Америки. Творчість Василя Олександровича користується особливою популярністю у Китаї. Тут видано практично всі праці й багато статей педагога по кілька разів великим тиражем. Можна сказати без перебільшення, що В.О.Сухомлинський набув ваги найпопулярнішого педагога Китаю. „Перебуваючи у цій країні, я не зустріла жодного педагога, вчителя, викладача, для якого ім’я Василя Олександровича було б невідомим”, - пише Ольга Сухомлинська, доктор педагогічних наук, академік АПН України, дочка видатного педагога.
    Кількість читачів, прихильників, дослідників та продовжувачів справи Василя Олександровича щороку зростає. І свідчення цього – створення у 1990 році Української асоціації Василя Сухомлинського, яка об’єднала викладачів, науковців, учительство, студентство. Починаючи з 1993 року, Асоціація при підтримці Міністерства освіти і науки України, Академії педагогічних наук  проводить Всеукраїнські педагогічні читання під загальною назвою „В.О.Сухомлинський і сучасність” у різних регіонах України. На проведення цих заходів відгукнулося не лише українське вчительство, а й педагоги різних країн – Росії, Греції, Німеччини, Японії, Китаю, Польщі, Болгарії тощо. У вересні – жовтні 1993 року була проведена перша Міжнародна конференція послідовників  та дослідників педагогічних ідей В.Сухомлинського
    1998 рік – рік відзначення 80-річного ювілею видатного педагога - Міжнародна організація з питань освіти, науки і культури ЮНЕСКО оголосила роком Сухомлинського.
    До 85-річчя В.О.Сухомлинського Національним банком  України була випущена монета загальним  тиражем  30000 штук, яка продовжила серію „Видатні особистості України” і знаходиться в обігу з 30 вересня 2003 року. Автори: ескізів - Лариса Корень, моделей - Святослав Іваненко, Володимир Дем'яненко.

 


            


    

    На аверсі монети зображено горизонтальну композицію, основою якої є книги - праці Сухомлинського та діти, які відпочивають та займаються суспільно-корисною працею, угорі - малий Державний Герб України (ліворуч), напис УКРАЇНА та логотип Монетного двору Національного банку України, у нижній частині монетного поля - рік карбування монети 2003 та позначення номіналу 2 ГРИВНІ.  На реверсі монети зображено портрет Василя Сухомлинського, ліворуч вертикально розміщено ручку з пером та роки життя 1918-1970, праворуч півколом напис В.О.СУХОМЛИНСЬКИЙ.                                                                             

 
Мудрі думки В. О. Сухомлинського про вчителя: 
     Учитель — перший і головний світоч в інтелектуальному житті школяра; він пробуджує в дитини жадобу знань, повагу до науки, культури, освіти.
                                       *          *          *          *          *           *           *          *
     Праця вчителя ні з чим не зрівнянна ... Ткач уже через годину бачить плоди своєї праці; сталевар через декілька годин радіє вогненному потоку металу; орач, сіятель, хлібороб через кілька місяців милуються колоссям і зерном, вирощеним у полі... Учителю потрібно трудитися роки й роки, щоб побачити предмет своєї творчості; буває, що проходять десятиріччя і ледве починає виділятися те, що замислив; ніхто частіше від учителя не буває незадоволеним; ні в якій праці помилки і невдачі не приводять до таких важких наслідків, як в учительській...
                                       *        *           *          *          *           *           *          *
     ... Учителю потрібно володіти величезним талантом любові до людини, безмежною любов'ю до своєї праці і перш за все до дітей, щоб на довгі роки зберегти бадьорість духу, ясність розуму, свіжість вражень, сприйнятливість почуттів — без цих якостей праця педагога перетвориться в муку.
                                       *           *           *          *          *           *           *         *
     Якщо в школах є насторожені, наїжачені, недовірливі і злі діти, то лише тому, що вчителі не взнали їх, не знайшли підходу до них, не зуміли стати їх товаришами. Виховання без дружби з дитиною, без духовної спільності з нею можна порівняти з блуканнями в сутінках.

Творче впровадження ідей В.О.Сухомлинського в сучасній Павлиській школі 
     Педагогічна спадщина В.О. Сухомлинського є невичерпною скарбницею для морального виховання людини.  Розвиток 5 умінь: спостерігати, думати, висловлювати думку про побачене, читати і писати В.О.Сухомлинський називав кістяком інтелектуального розвитку і радив для їх формування і вдосконалення використовувати невичерпне джерело думки - навколишній світ. 
 
 

Творчі доробки вчителів в рамках підготовки до 95-річчя з дня народження В.О.Сухомлинського
 
Марченко Людмила Володимирівна, вчитель української мови та літератури
  
 
Гондзя Леся Вікторівна, вчитель математики та інформатики
 
Щукіна Тетяна Миколаївна, вчитель іноземної мови
 
Рижак Ольга Володимирівна, практичний психолог
 
 
 
 
Конспекти уроків 

Ой ти, дубе розкудрявий, лист на тобі рясний. 

(Вчитель початкових класів Роскос Людмила Іванівна)

 


Творять діти свято цвіту – веселково – розмаїто. (Виготовлення святкової листівки до свята 8 Березня. Аплікація з кольорового паперу та тканини.

(Вчитель початкових класів Жаленко Вікторія Володимирівна)

 


«Добро творити на землі Людині лиш дано». 

(Вчитель початкових класів Богданова Ольга Вікторівна)

 


Книга – дзеркало життя. (Свято книги). 

(Вчитель початкових класів Берун Катерина Миколаївна)

 


Зелене диво землі – рослини. 

(Вчитель початкових класів Мельниченко Олена Григорівна)

 


«Здоровими будемо — усе здобудемо»

(Вчитель початкових класів Найденко Валентина Георгіївна)

 


Ненаголошені голосні звуки [е],[и] в корені слова, їх вимова порівняно з наголошеними. Складання речень.

(Вчитель початкових класів Болбас Клавдія Миколаївна)